All terrain pneumatiky – Náš tip: Výber pneumatiky / Pomer / Cena / Výkon

on
Categories: Tipy

Ak chcete pneumatiky pre svoje terénne vozidlo alebo SUV, existuje veľký výber a tu by ste mali lepšie posúdiť svoje potreby. Navštevujete len občas svoj farmársky pozemok alebo pravidelne jazdíte po blatistých vidieckych uličkách či na svoj zalesnený pozemok? Prečítajte si s nami, čo robí pneumatiku do každého terénu a či je pre vás tá pravá.

Čo sú All Terrain pneumatiky?

Pneumatiky All Terrain sa označujú skratkou AT alebo A/T. All Terrain znamená v nemčine „akýkoľvek povrch“ – tento typ terénnej pneumatiky je ideálny na zmiešané použitie na ceste a v teréne. Hrubá profilová štruktúra s hlbokými drážkami je charakteristická pre dezén terénnych pneumatík.

Optimálny pomer použitia na ceste a v teréne pre pneumatiky AT je okolo 50:50

Je pneumatika AT pre mňa vhodná?

Ak hľadáte rozumnú pneumatiku pre svoje terénne vozidlo alebo SUV, mali by ste sa zamyslieť nad účelom použitia. Pneumatiky AT je možné jazdiť na ceste av ľahkom až miernom teréne. Schopnosti v teréne sú veľmi dobré – ide to však na úkor bežného používania na ceste.

V porovnaní s bežnými pneumatikami pre autá, ktoré sú vyrobené len na asfalt, musíte robiť malé kompromisy. All Terrain pneumatika je na ceste o niečo hlučnejšia kvôli masívnym blokom dezénu. Zvyšuje sa aj spotreba paliva opotrebovaniev porovnaní s pneumatikami automobilov, pretože gumová zmes je pomerne mäkká a kontaktná plocha je veľká. V teréne je to presne naopak – tu AT pneumatika spotrebuje podstatne menej paliva ako cestná a aj opotrebovanie je nižšie.

Pri výbere si položte nasledujúcu otázku: Jazdíte so svojím vozidlom v teréne v nerovnom teréne asi 50 % času? Potom je pneumatika AT tou správnou voľbou.

Ľahký až mierny terén zahŕňa:

  • lesných cestičkách
  • Nespevnené cesty
  • štrk
  • pasienkov
  • Piesočné pláne
  • Menšie brody
  • Plytké vrstvy bahna
  • hrubšia hornina

Sú pneumatiky All Terrain vhodné na zimu?

Terénny profil musí spĺňať rovnaké požiadavky na zimu ako bežná automobilová pneumatika – pokyny vychádzajú zo špecifikácií StVZO.

Pneumatika AT je schválená na zimu, ak má potrebné označenie.

Pre všetky pneumatiky vyrobené od roku 2018 je to alpský symbol. Staršie profily s DOT číslom z roku 2017 alebo starším a M+S identifikáciou je možné jazdiť ešte do 30. septembra 2024, potom treba prerobiť.

Alpský identifikátor vyžaduje porovnanie s referenčným profilom, aby sa zabezpečilo, že sú k dispozícii primerané zimné vlastnosti. Pre pneumatiky AT to nie je ľahké, pretože sú v porovnaní s bežnými cestnými pneumatikami na ceste. V súčasnosti však existujú terénne profily, ktorých vhodnosť na zimu bola certifikovaná.

Offroadisti v testoch pneumatík

Všetky terénne testy pneumatík sa nevykonávajú tak pravidelne ako u bežných pneumatík pre osobné automobily. V roku 2018 vykonal zasvätený magazín SA4x4 test so 17 rôznymi pneumatikami A/T. Skúšobná pôda? V Južnej Afrike s množstvom piesku a hrubého štrku. Na prvom mieste sa umiestnil Grabber AT3 od General Tire. Je najlepší na celom svete. Ako americká spoločnosť má General Tire na off-roadovej scéne dlhú tradíciu a my v tíme Meine Bereifung s radosťou odporúčame Grobstoller. Goodyear Wrangler AT Adventure a Continental CrossContact AT fungujú len o niečo horšie .