Ako vybrať letné pneumatiky?

on
Categories: Tipy

Keď príde jar a priemerná denná teplota je nad 0°C, odborníci odporúčajú prezuť zimné pneumatiky na letné. V niektorých krajinách sú pokuty pre motoristov, ak jazdia s pneumatikami, ktoré nie sú vhodné pre sezónu. V tomto článku vysvetľujeme, prečo je také dôležité brať do úvahy poveternostné podmienky pri výbere pneumatík a aké rozmery použiť.

Prečo by som mal vymeniť zimné pneumatiky za letné?

Zimné pneumtiky sú vyrobené z mäkkej gumovej zmesi, ktorej elasticita sa pri kontakte s horúcim asfaltom výrazne zvyšuje. To znižuje priľnavosť k vozovke a urýchľuje opotrebovanie behúňa, zvyšuje riziko defektu pneumatiky pri prejazde cez prekážku a predlžuje brzdnú dráhu. Okrem toho nadmerná mäkkosť ovplyvňuje držanie vozidla na ceste. Preto sú letné pneumatiky vyrobené z pevnejšej zmesi, ktorá obsahuje menej silikónových polymérov.

Letné pneumatiky sa od zimných líšia aj dezénom. Majú výrazný pozdĺžny smer, drážky sú užšie a lamely sú inak konfigurované. To znižuje riziko akvaplaningu, zlepšuje priľnavosť na suchej a mokrej vozovke a zabezpečuje odolnosť pneumatiky voči deformácii pri manévrovaní, krátku brzdnú dráhu a vynikajúcu manévrovateľnosť.

10 tipov na výber a používanie letných pneumatík

  1. O výmene pneumatík sa musí rozhodnúť v závislosti od prevádzkových podmienok vozidla, pretože teploty na jeseň a na jar môžu byť nestabilné, s výraznými teplotnými výkyvmi medzi dňom a nocou. Ak teda auto využívate hlavne ráno alebo večer, nemali by ste sa s výmenou ponáhľať. Počkajte, kým sa priemerná teplota ustáli medzi 5 a 7 °C.
  2. Ak používate staré pneumatiky, skontrolujte hĺbku dezénu. Nemalo by byť menšie ako 2,5-3 mm, inak bude priľnavosť k vozovke nedostatočná.
  3. Pretože pneumatiky na hnacej náprave sa opotrebovávajú rýchlejšie, pri ďalšej výmene predných a zadných pneumatík navzájom vymeňte. Ak to dezén dovoľuje, vymeňte medzi sebou aj pravú a ľavú pneumatiku. To prispieva k lepšej manévrovateľnosti vozidla a predlžuje životnosť pneumatík. Ak sú na jednej náprave použité staré pneumatiky a na druhej nové pneumatiky, odporúča sa namontovať nové pneumatiky na hnacie kolesá.
  4. Pri výbere nových pneumatík je dôležité zvoliť správny dezén, ktorý vyhovuje prevádzkovým podmienkam vozidla. Napríklad pneumatiky so symetrickým a nesmerovým dezénom sú ideálne pre obzvlášť tichú jazdu. Sú lacné, ich vlastnosti sú dobre vyvážené a dajú sa zameniť. Pneumatiky s asymetrickým dezénom sú najuniverzálnejšie. Ponúkajú dobrú priľnavosť na suchej aj mokrej vozovke, a preto sú ideálne pre športovú jazdu. Pneumatiky so smerovými drážkami sú nevyhnutné v daždivých oblastiach, pretože sú vysoko odolné voči akvaplaningu.
  5. Čím dlhšie pneumatiky skladujeme, tým je ich životnosť kratšia, keďže guma má tendenciu starnúť. Preto je vhodné kupovať produkty, ktoré boli vyrobené nie viac ako pred 1 až 2 rokmi.
  6. Tvrdé pneumatiky sú za rovnakých podmienok odolnejšie voči opotrebovaniu. Ak vozidlo každý deň prejde značnú vzdialenosť, potom je lepšie použiť takéto pneumatiky. Ale treba tiež poznamenať, že mäkšia guma poskytuje lepšiu priľnavosť.
  7. Pre zliatinové disky by sa mali zvoliť pneumatiky s vysokým indexom nosnosti. Tieto produkty sú menej náchylné na poškodenie bočnej steny, ale mierne zvyšujú spotrebu paliva.
  8. Výmena celého kolesa je oveľa ekonomickejšia a praktickejšia ako len výmena pneumatiky. To prvé môžete urobiť sami. Znižuje tiež možnosť poškodenia pneumatiky pri demontáži a montáži.
  9. Pri výbere rozmerov pneumatík odporúčaných výrobcom vozidla pre teplé obdobie odporúčame použiť široké pneumatiky. Tieto pneumatiky majú širšiu kontaktnú plochu. Upozorňujeme však, že sklon k akvaplaningu môže byť tiež väčší.
  10. Pneumatiky vydržia dlho, ak si vyberiete známe značky ako Continental Bridgestone,Dunlop, Goodyear Michelin ale aj Pireli či Cooper.Títo výrobcovia majú spravidla okrem výrobných priestorov a testovacích miest aj vlastné výskumné zariadenia, v ktorých vyvíjajú a implementujú svoje inovatívne technológie. Ich sortiment zahŕňa iba spoľahlivé, výkonné, kvalitné a bezpečné pneumatiky.

Kvalita a spoľahlivosť pneumatík priamo ovplyvňujú bezpečnosť na cestách. Závisí od toho manévrovateľnosť auta, jeho priľnavosť na ceste, priechodnosť terénom a brzdná dráha. Preto treba výber pneumatík robiť opatrne. Dodržiavajte odporúčania výrobcu, ako aj naše rady, aby ste sa vyhli chybám pri kúpe a používaní pneumatík.