Výber pneu podľa auta – Ako vyberať?

on
Categories: Blog

Nájdite správnu veľkosť pneumatiky

Pri kúpe pneumatík nejde len o správny vzhľad. Kritériom, ktoré je v tomto ohľade minimálne rovnako dôležité, je správny rozmer. Aký je však najjednoduchší spôsob, ako zistiť správny rozmer pneumatík pre moje vozidlo? V zásade existujú dva prístupy k tomuto:

Určite veľkosť pneumatiky

Prvým a zároveň najbezpečnejším variantom je porovnanie s aktuálne namontovaným rozmerom pneumatík na vašom aute. Takto určený rozmer teda môžete bez váhania znova zložiť a najazdiť. Dôležité je však dbať na správny typ pneumatík, aby ste sa vyhli nebezpečenstvám, ktoré vznikajú napríklad pri jazde s letnými pneumatikami v zime.

Veľkosť pneumatík v technickom preukaze vozidla

Najdôležitejšie informácie o pneumatikách nájdete v technickom preukaze každého auta. Sú tam uvedené technické údaje, ako je maximálna nosnosť a maximálna povolená rýchlosť, pri ktorej musia byť pneumatiky schválené, aby boli kompatibilné s príslušným vozidlom. V technickom preukaze vozidla je uvedený aj rozmer pneumatík, ktorý je okrem iného rozhodujúci pre osadenie disku. V prípade potreby je možné samostatne zmeniť rozmer pneumatík zapísaný v technickom preukaze vozidla. To si vyžaduje kontrolu autorizovanou testovacou organizáciou, aby sa zabezpečilo, že nové rozmery pneumatík dokonale sadnú na auto. Pozor si však treba dávať pri pohľade na technický preukaz vozidla: údaje o veľkosti nie sú vždy správne.

Z čoho sa skladá rozmer pneumatiky?

Bočnica vašej pneumatiky je označená kódom, ktorý na prvý pohľad vyzerá komplikovane. Tu nájdete postupne šírku pneumatiky, pomer strán, konštrukciu, priemer ráfika, index nosnosti a index rýchlosti. Čo však presne znamenajú tieto parametre, ktoré sa udávajú v milimetroch, palcoch a percentách?

Vysvetlime si to na príklade! Zoberme si pneumatiku s nasledujúcim štítkom:

Prvá veľkosť určuje šírku pneumatiky v milimetroch, v tomto prípade je naša pneumatika široká 205 mm. Číslo za lomkou udáva pomer výšky pneumatiky k šírke pneumatiky v percentách . Pre nás 55 znamená – výška pneumatiky je 55 % jej šírky – pre pneumatiku by to bolo 112,75 mm. Za ním nasleduje písmeno, ktoré definuje typ pneumatiky . Zvyčajne je to „R“. R znamená radiálny a znamená, že nite kostry sú usporiadané radiálne pod behúňom. Druhá možná konštrukcia by bola diagonálna – ale diagonálne pneumatiky sa vyrábajú len zriedka. Nakoniec ďalšie číslo udáva priemer pneumatikypri. Táto veľkosť je uvedená v palcoch, v tomto príklade 16 palcov. Teraz tiež viete, akú veľkosť by mali mať ráfiky, ktoré namontujete na svoje vozidlo.

Za rozmermi pneumatík nasledujú dva údaje, ktoré informujú o maximálnej povolenej rýchlosti a maximálnej nosnosti pneumatiky. Pri našej pneumatike 91V znamená index nosnosti 91 maximálnu nosnosť na pneumatiku 615 kg a rýchlostný index V pre maximálnu povolenú rýchlosť 240 km/h. Špecifikácie zaťaženia začínajú na 30 (106 kg) a končia na 124 (1600 kg). V tabuľke rýchlostných indexov nájdeme kódové písmená medzi A a Y. Napríklad s pneumatikami s kódom B je možné jazdiť len do 50 km/h a skratka Y znamená maximálnu rýchlosť 300 km/h.

Teraz viete, ako zistiť veľkosť pneumatík a čo presne jednotlivé informácie znamenajú. Vášmu ďalšiemu nákupu pneumatík tak už nič nemôže stáť v ceste.

Zdroj informací: www-tirendo-de